Tuning - jeszcze większe emocje z jazdy

Pomimo iż współczesne pojazdy przybrały już niemalże futurystyczne formy to w dalszym ciągu nie brak amatorów przerabiania samochodów, co w potocznym języku określa się mianem tuningowania. Czymś takim przeważnie jednak bardziej zainteresowani są mężczyźni, przede wszystkim w młodszym wieku, niż panie które wolą przeważnie fabryczny wizerunek samochodu. Tuning w przypadku nowych aut jest wszak o wiele trudniejszy gdyż trzeba oprócz zmiany formy samochodu poprawić wiele rzeczy w oprogramowaniu komputerów pokładowych tak aby wszystko działało tak jak powinno.

Tuningowi są zatem w większej mierze poddawane auta starszych generacji jakie nie zawierają w sobie jeszcze tyle elektroniki co te współczesne. Zwykle tuning samochodu opiera się na dodaniu do niego licznych spojlerów tak żeby fabryczne auto nabrało bardziej sportowego wyglądu, często także zmienia się lampy, czasem na takie w innym kolorze, współgrającym z kolorem nadwozia. Bardzo powszechne jest przemalowanie tak zmienionego samochodu na kolor jakiego próżno szukać w standardowej palecie kolorów producenta samochodu, wszystko po to aby auto wyraźnie odróżniało się od innych.

Jednak pod pojęciem tuningu nie kryje się tylko i wyłącznie doklejanie do samochodu spojlerów, bowiem częstą praktyką jest również poprawianie osiągów samochodu poprzez zmianę elektroniki i oprogramowania sterującego silnikiem i innymi komponentami auta. Takie pojazdy nieraz na pozór nie odróżniają się od samochodów tej samej marki, ale gdy zobaczy się je w akcji widać czarne na białym, że ktoś musiał coś przy takim aucie robić bo jego osiągi są znacznie lepsze, porównywalne nawet ze specjalnie przygotowanymi fabrycznie wersjami sportowymi, a czasami nawet lepsze.

Jest rzeczą wartą odnotowania, że obecnie istnieje dużo firm, które zajmują się tylko tuningowaniem samochodów seryjnych. Nie są to zwykłe warsztaty, do których zawozi się samochód do naprawy, ale trudnią się one wyłącznie poprawianiem gotowych aut. Inną sprawą wartą odnotowania jest to iż niektóre marki samochodów współpracują z firmami tuningowymi, które mają autoryzację na takie modyfikacje, a poprawione przez nich samochody są zdecydowanie droższe niż auta seryjnie produkowane.